Arystokraci z Kostki – recenzje książek Evžen Boček

ostatnia arystokratka zaczytanieSeria książek Evžen Boček to przezabawna historia przedstawiająca perypetie rodziny Kostków, którym niespodziewanie po latach zostaje oddana rodowa posiadłość w Czechach zwana Kostką. Rodzina rezygnuje więc z wygodnego życia w Ameryce i przenosi się na barokowy zamek, który wymaga jednak generalnych porządków, aby w nim normalnie funkcjonować, chociaż słowo „normalnie” w przypadku tej rodziny to za dużo powiedziane. Kostkowie to bowiem trio niezwykle osobliwe i urzekające. Głowa rodziny, Franciszek Antoni Kostka, z zawodu nauczyciel, to człowiek łatwo wpadający w gniew i irytację, a przy tym również bardzo oszczędny (czytaj „skąpy”), według którego można się kąpać w zimnej wodzie, czytać przy świecach, a w toalecie zamiast papieru używać starych gazet. Na szczęście pan hrabia posiada czujną i rozsądną córkę Marię, przeciwstawiającą się jego absurdalnym pomysłom i próbującą ratować Kostkę przed totalną zagładą, szczególnie kiedy rodzina staje w obliczu bankructwa i trzeba opracować plan, aby na Kostkę ponownie przyciągnąć turystów. W przywracaniu Kostki do życia pomaga również Milada, menedżerka i zaradna bizneswoman, która od urodzenia związana jest z rodzinami arystokratycznymi. Matka Marii, Vivien, to mieszkanka Kostki, której chyba najtrudniej przywyknąć do nowych warunków, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę jej nieznajomość języka czeskiego oraz zamiłowanie do rodziny królewskiej, a przede wszystkim księżnej Diany, do której próbuje się upodobnić. W wolnych chwilach kobieta poszukuje na zamku duchów, w których istnienie szczerze wierzy.

Kostkowie, oprócz gęsi, owiec oraz zarośniętego parku zastają na Kostce również mieszkającą tam od zawsze służbę – Józefa, Pana Spocka oraz Panią Cichą. I chociaż planowane zmiany związane z ponownym otwarciem Kostki dla turystów nie bardzo przypadają im do gustu, to jednak wizja pustych kieszeni bardziej do nich przemawia i zabierają się w końcu do pracy. Ta nadzwyczajna trójca to chyba najzabawniejsze postaci z jakimi miałam do czynienia w literaturze.

Otóż moim najulubieńszym bohaterem na zawsze pozostanie kasztelan Józef – człowiek zrzędliwy, niezmiernie sceptyczny, a przede wszystkim bardzo aspołeczny i nietolerujący nowinek technologicznych (o ile tak można nazwać kosiarkę czy odkurzacz żyjąc w dwudziestym wieku). We wszystkim co mówi da się wyczuć nieskrywaną nienawiść do ludzi, a każda zmiana sugerowana przez Kostków to dla niego „idiotyzm”. Józef przypomina mi trochę Dwighta Schrutea z serialu „The Office”, o którym pisałam TUTAJ.

Pan Spock (nazwany tak z powodu podobieństwa do postaci ze Star Treka) to zamkowy ogrodnik a także flegmatyczny hipochondryk, który pewny swojej przedwczesnej śmierci postanawia zapobiegawczo spać w trumnie w katakumbach. Pasją pana Spocka jest tworzenie niebanalnej muzyki, która szczególnie przypadła do gustu hrabiemu. Przykładowe tytuły utworów to „Po chemii będzie spoko”, „Widziałem twoje EKG”, czy „Piasek w nerkach”.

Pani Cicha, zamkowa kucharka i sprzątaczka, to nie tylko poczciwa starsza kobieta, która nie da sobie w kaszę dmuchać, ale przede wszystkim największa fanka Helenki Vondraczkowej, która brała na Kostce ślub (Helenka, nie Pani Cicha). To kobieta starszej daty lubiąca najprostsze rozwiązania, a jeżeli napotka problem to najpewniej zapije go własnej roboty orzechówką, a potem zaśnie lub machnie ręką i krzyknie „sra* to pies”. Wszystkie przepisy w jej książce kucharskiej zawierają obowiązkowo smalec.

Wyobrażacie sobie już, co się stanie kiedy do Kostki zaczną napierać zewsząd turyści a jednym z przewodników będzie Józef? Co zrobi ojciec Marii kiedy muflony (Józef tak nazywa turystów) zaczną kraść papier toaletowy? Czy Maria nauczy się jeździć na koniu, który ciągle pierdzi? Na ile chorób zapadnie w tym czasie pan Spock? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te intrygujące pytania zachęcam serdecznie do lektury wszystkich trzech części: „Ostatnia arystokratka”, „Arystokratka w ukropie” oraz „Arystokratka na koniu”.