"Ciężar milczenia" Heather Gudenkauf

ciezar-milczenia-heather gudenkaufDlaczego postanowiłam przeczytać tę książkę? Po pierwsze, z powodu ciekawej okładki, która zdawała się krzyczeć do mnie „Kup mnie! Napisano mnie właśnie dla ciebie!” 🙂 Kolejnym argumentem był intrygujący opis z tyłu książki, który utwierdził mnie w przekonaniu, ze powieść ta skrywa mroczne sekrety, które na pewno będę chciała poznać. Oczywiście, nie zawiodłam się i Pani Gudenkauf w pełni sprostała moim oczekiwaniom.

Głównym bohaterem powieści jest 7 letnia dziewczynka o imieniu Calli. Calli to pogodne, radosne dziecko uczęszczające do miejscowej szkoły wraz ze swoimi rówieśnikami. Jednak, jest coś, co nie pozwala dziewczynce w pełni komunikować się ze światem… Trzy lata temu Calli była świadkiem tragicznego wypadku, po którym zamknęła się szczelnie w świecie ciszy. Od tamtej pory nic nie mogło jej zmusić, aby wypowiedziała choć jedno krótkie słowo. Nie pomagały błagania zdesperowanej matki, ani krzyki ojca. Na szczęście, Calli wciąż mogła się porozumiewać ze światem zewnętrznym dzięki Petrze, swojej sąsiadce oraz najlepszej przyjaciółce. Petra była w stanie wyczuć nastrój Calli, dziewczynki doskonale rozumiały się bez słów.

Pewnej upalnej nocy rodzice obu dziewczynek odkrywają puste łóżeczka swoich córek. Obie dziewczynki zniknęły bez śladu…

Do akcji wkracza policja, która natychmiast rozpoczyna poszukiwania. Najbardziej prawdopodobnym miejscem, do którego mogły się udać dziewczynki jest okoliczny las, który do tej pory stanowił miejsce zabaw Calli i Petry. Jednak, ze względu na brutalną zbrodnię, która miała miejsce kilka lat temu, a której sprawca nigdy nie został odnaleziony, policja zaczyna podejrzewać najgorsze. Podejrzanych jest kilku: począwszy od ojca Calli, który nie stroni od alkoholu i słynie ze swojej porywczości oraz skłonności do psychicznego nękania członków swojej rodziny, poprzez Brata Calli, który nagle pojawia się w złym miejscu o złym czasie, kończąc na psychologu szkolnym, z którym Calli spotyka się regularnie na zajęciach. Dodatkowo, napięta atmosfera oraz zszargane nerwy sprawiają, że rodzice zaczynają oskarżać siebie nawzajem, a odbijające się echem rodzinne sekrety nie pozwalają obiektywnie spojrzeć na sprawę.

Dlatego też brat Calli, Ben, postanawia na własną rękę rozpocząć poszukiwania siostry. On wie najlepiej, gdzie mogła się udać – w końcu to on spędza z Calli najwięcej czasu i zna jej kryjówki. Kiedy nareszcie odnajduje Calli i Petrę na polanie, okazuje się, że prawda jest przerażająca, a on sam musi dokonać trudnego wyboru…

Książka urzekła mnie już od pierwszej strony, nie sposób się od niej oderwać! Każdy rozdział opisywany jest z perspektywy innego bohatera, co bardzo urozmaica powieść i pozwala nam spojrzeć na każdą postać indywidualnie. Oczywiście w przypadku Calli narracja jest trzecio osobowa, jednak w niczym to nie przeszkadza, gdyż autorka opisuje świat tak, jakby postrzegało je właśnie dziecko. Powieść aż tętni emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Możemy od wewnątrz poznać myśli i odczucia rodzica, którego dziecko zostało prawdopodobnie porwane a on musi się przygotować na najstraszliwszy scenariusz. Rozpacz, bezradność, ale również determinacja i bezgraniczna miłość – wszystkie te uczucia dosłownie wybuchają na kolejnych stronach. Co więcej, autorka wyśmienicie skonstruowała fabułę. Kiedy czytelnikowi wydaje się, że już na pewno zna sprawcę, bo wszystkie poszlaki wskazują właśnie na niego, nagle pojawia się nowy trop, a śledztwo zmierza w zupełnie innym kierunku. Jak dla mnie świetny scenariusz do filmu 🙂

Chociaż powieść Heather Gudenkauf nie jest typowym thrillerem, to jednak nie brak w niej drastycznych scen, które ściskają za gardło, bądź wywołują oburzenie i protest przeciwko bezlitosnej rzeczywistości. Gorąco polecam! Podejmijcie wyzwanie i sprawdźcie, czy uda wam się rozwiązać zagadkę Ciężaru Milczenia.

Moja ocena: 4/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: The Weight of Silence
Rok wydania: 2010
Gatunek: thriller