"Dotyk zła" Alex Kava

Alex Kava - Dotyk zlaUznany za seryjnego mordercę i skazany na śmierć za trzy potworne zbrodnie, Ronald Jeffreys został stracony. Mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, ich koszmar się skończył. Jednak trzy miesiące później znaleziono ciało kolejnego chłopca. Zginął w taki sam sposób, jak ofiary Jeffreysa. Koszmar powrócił ze zdwojoną siłą… Śledztwo w tej sprawie prowadzi szeryf Nick Morelli. Pomaga mu młoda agentka FBI Maggie O’Dell, która już zyskała opinię wybitnej specjalistki od tworzenia profili psychologicznych seryjnych morderców. [źródło opisu: Wydawnictwo Mira]

„Dotyk zła” wprowadza cykl kilkunastu powieści detektywistycznych, których główną bohaterką jest agentka FBI Maggie O’Dell. Już po kilku stronach można stwierdzić, że autorka książki, Alex Kava, ma lekkie pióro. Utworzone przez nią wątki bardzo sprawnie absorbują naszą uwagę na czas czytania. Mimo że jest to jej pierwsza powieść, historia skomponowana jest na wzór typowej powieści detektywistycznej. Postacie są barwne, akcja zwarta, zbrodnie okrutne, a ich sprawca niebezpieczny – fabule absolutnie niczego nie brakuje.

Autorka próbuje nas nawet zwodzić, sugerując początkowo, że naszym winowajcą jest dana postać, by kilka stron później skierować nasze podejrzenie na kogoś zupełnie innego… i powtórzyć ten zabieg jeszcze kilka razy. W rezultacie dopiero na samym końcu mamy stuprocentową pewność, kto zabijał, mimo że rozdziały pisane z punktu widzenia sprawcy pojawiają się jeszcze na początku książki.

Motywem, który okazał się dla mnie najbardziej frapujący, była umiejętnie ukazana kontrowersyjność zasad, na jakich opiera się spowiedź święta w kościele katolickim. Zostaje ona poruszona już w prologu, kiedy to ksiądz odwiedza celę śmierci Jeffreysa, by dać skazańcowi ostatnią szansę na rozgrzeszenie. Jak się okazuje później, ksiądz ten wie, kto porywa, a następnie zabija małych chłopców. Zapytany jednak o to przez policję, unika odpowiedzi, tłumacząc, iż obowiązuje go tajemnica spowiedzi. W rezultacie zabójca może w dalszym ciągu bezkarnie przebywać na wolności i popełniać kolejne zbrodnie. Nasuwa się więc oczywiste pytanie – co jest ważniejsze: przysięga złożona przed Bogiem czy życie bezbronnego dziecka?

Książkę czytało się przyjemnie, lecz nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia – była raczej jedną z tych pozycji, o których zapomina się moment po przekręceniu ostatniej strony. Niemniej, myślę, że zarówno sama Maggie O’Dell, jak i śledztwa, w których bierze udział na przekroju całego cyklu, przypadną do gustu wszystkim, którzy szczególnie upodobali sobie powieści właśnie tego gatunku.

Moja ocena: 3/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: A Perfect Evil
Cykl: Maggie O’Dell, część 1
Rok publikacji: 2000
Gatunek: thriller, powieść detektywistyczna