"I'm Not Sam" Jack Ketchum, Lucky McKee

I'm not Sam - Jack KetchumJack Ketchum to autor, który potrafi wstrząsnąć czytelnikiem. I choć w przypadku tego krótkiego opowiadania obeszło się bez makabry i rozlewu krwi, to jednak historia w nim przedstawiona jest niezwykle mocna i intrygująca. Tę krótką nowelkę pochłonęłam niemal jednego wieczoru!

Dwójka głównych bohaterów, Patrick i Samantha, to szczęśliwe i zgodne małżeństwo, które pomimo upływu lat nadal potrafi okazywać sobie miłość i wzajemne zaufanie. Znają się na wylot i nie mają przed sobą żadnych tajemnic. Są parą niemal idealną. Patrick pracuje w domu, rysując ilustracje do przesiąkniętych krwią komiksów; Sam natomiast jest patologiem, specjalizującym się w wyjątkowo nieprzyjemnych sprawach kryminalnych. Oboje kochają to, co robią i wydawało by się, że nic nie jest w stanie zakłócić ich szczęścia.

Pewnej nocy Patrick zostaje zbudzony płaczem dziecka. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że oni nie posiadają dziecka! Odgłosy dochodzą z kąta pokoju, w którym Patrick znajduje…swoją żonę. Kobieta siedzi nago na podłodze, ale nie reaguje wcale na swoje imię. Co więcej, twierdzi, że nazywa się Lily! Zszokowany mężczyzna nie może uwierzyć, że w ciągu jednej nocy jego żona przeistoczyła się z dojrzałej kobiety w pięcioletnią dziewczynkę. Kobieta prawdopodobnie cierpi na rozdwojenie jaźni, albo w najgorszym przypadku na syndrom tożsamości mnogiej. Chociaż jej umysł pracuje jak u małego dziecka, to jednak jej ciało wciąż przypomina Patrickowi, że to jego piękna i pociągająca żona. Patrick, jako mężczyzna z krwi i kości, staje więc przed trudnym dylematem moralnym, ale stara się pohamować swój męski instynkt. Jednak w miarę upływu czasu staje się to coraz trudniejsze…

Jak Patrick odnajdzie się w nowej roli? Czy przekroczy niebezpieczną granicę? Jak daleko się posunie, aby przywrócić Sam jej prawdziwą tożsamość? Przekonajcie się sami! Gorąco polecam!

P.S. Ci, którzy do tej pory bali się sięgac po książki Ketchuma (zniechęceni np. Dziewczyną z sąsiedztwa – recenzja tutaj) mogą śmiało zacząć czytać to opowiadanie 🙂

Moja ocena: 5/5
Tytuł oryginalny: I’m Not Sam
Rok wydania: 2012
Gatunek: horror psychologiczny