"Obłęd" Erik Axl Sund

Obłęd-Erik Axl SundW ostatnim czasie tak dużo słyszałam o tej książce, że postanowiłam przekonać się na własnej skórze, do czego jest zdolny szwedzki duet, kryjący się pod pseudonimem Erik Axl Sund. Jednak tym razem sięgnęłam po audiobooka, którego czyta Wojciech Żołądkowski. Jego nużący, niekiedy monotonny głos idealnie wpasował się w klimat książki. Bo ta powieść taka właśnie jest – duszna i przytłaczają. Czytając, czułam się tak, jakbym była zanurzona w jakiejś smolistej substancji, niezdolna się poruszyć, biernie przyglądająca się obezwładniającemu złu. Powieść łapie nas w swoje szpony, a my stajemy się świadkami wydarzeń, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Wydarzeń, które są traumatyczne i przerażające, a zarazem strasznie autentyczne. Nie łatwo jest zaakceptować przedstawioną tu rzeczywistość, która jest szokująca, przewrotna i bulwersująca.

Wszelkiego rodzaju wynaturzenia są w tej powieści na porządku dziennym. Zło oraz krzywda dosięga tu prawie każdego bohatera, jednak większość z nich nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z namnażającymi się problemami i ugina kark pod ciężarem licznych problemów. Małe dylematy oraz kłopoty dnia codziennego z czasem urastają do niebotycznych rozmiarów, aby w końcu wyszczerzyć swe kły i rzucić się z impetem na człowieka, któremu nie pozostaje nic, jak tylko pogodzić się z rzeczywistością. Jednak jest to rzeczywistość, która wypacza psychikę i potrafi zmienić człowieka nieodwracalnie…

Główna postać, Jeanette Kihlberg, jest komisarzem policji w Sztokholmie i prowadzi dochodzenie w sprawie zabójstwa kilku chłopców, których ciała ciężko okaleczono i porzucono. Co więcej, we krwi ofiar policja znajduje obecność środków odurzających oraz dowody na to, że chłopców przed śmiercią przez długi czas torturowano oraz biczowano. Jeanette, chcąc udowodnić swoją wartość, bardzo angażuje się w sprawę, próbując znaleźć jakiekolwiek ślady, które mogłyby ją naprowadzić na ślad mordercy. Poza pracą, pani komisarz musi się uporać również z problemami rodzinnymi, które coraz bardziej ją przytłaczają. Goniąc za karierą, Jeanette powoli zaniedbuje swojego nastoletniego syna, a jej życie intymne… no cóż… chyba wcale nie istnieje. Szczegółowa analiza prywatnego życia policjantki była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Zazwyczaj stronię od skrajnych emocji, czyli przeplatania strachu i grozy z dylematami, przed jakimi musi stawać matka, żona, czy kochanka. Jednak historia Kihlberg bardzo mnie poruszyła i w mgnieniu oka utożsamiłam się z tą postacią.

W dochodzeniu pomaga również pani psycholog Sofia Zetterlund, zajmująca się dziećmi, które mają za sobą traumatyczne przeżycia. Jeanette jest przekonana, że pomoc Sofii jest bezcenna i może doprowadzić do rozwiązania sprawy tajemniczych morderstw. Kobiety bardzo szybko nawiązują przyjaźń i znajdują w sobie nawzajem oparcie, którego tak bardzo im brakuje w życiu prywatnym. Czy ich znajomość przyczyni się do odnalezienia mordercy? Czy doświadczenie Sofii pomoże w ustaleniu sprawcy? Czy pani psycholog to osoba godna zaufania? Uwierzcie mi – warto się przekonać!

„Obłęd” to powieść bardzo mocna, poruszająca tematy pedofilii, molestowania seksualnego oraz handlu dziećmi. To historia, która prowadzi nas w najskrytsze zakamarki umysłu psychopaty, wyjaśnia jego motywy oraz szczegółowo analizuje jego zachowanie. To książka wstrząsająca nie tylko ze względu na trudną tematykę, ale również ze względu na sposób, w jaki autorzy przedstawiają otaczające nas zło. Zło, na które większość ludzi jest zupełnie obojętna lub udaje, że go nie widzi. Zło, które przenika ofiarę do szpiku kości i sprawia, że jej funkcjonowanie uzależnione jest jedynie od odczuwania bólu i poczucia poniżenia.

Książkę polecam wszystkim fanom mrocznych kryminałów, którzy nie boją się wyzwań i mają ochotę na mocną dawkę adrenaliny. Ja natomiast zabieram się za kolejną część trylogii Oblicza Victorii Bergman 🙂

Moja ocena: 5/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: Krȧkflickan
Cykl: Oblicza Victorii Bergman (część 1)
Rok wydania: 2014
Gatunek: kryminał, thriller psychologiczny