"Pora na życie" Cecelia Ahern

Pora-na-zycie_Cecelia-AhernDlaczego polubiłam tę książkę już od pierwszego rozdziału? Może przez zabawny opis kota o nieznanej płci; może przez intrygującą pierwszą scenę, która sugeruje, że można umówić się na spotkanie z własnym życiem; może przez to, że główna bohaterka zaraz po tym, jak informuje nas, że zerwała ze swoim facetem i daje nam szczegółowy opis tego, jak bardzo błagał ją o to, żeby do niego wróciła, kończy cały ten opis słowami: „No dobra, kłamałam. To on mnie zostawił.” A może przez wszystkie te czynniki jednocześnie? 😉

Pora na  życie to najnowsza powieść bardzo młodej i jeszcze bardziej zdolnej pisarki, która pomimo swojego wieku, już zdążyła osiągnąć sukces (lekko ponad 30 lat, wydanych kilkanaście powieści, z czego jedna zekranizowana). W świat wykreowany w powieściach Cecelii Ahern prawie zawsze wpleciona jest nutka magii. Co magicznego można znaleźć tutaj?

Wyobraźcie sobie, że istnieje ktoś, kto jest idealnym odwzorowaniem waszego życia. Ten ktoś nazywa się Życie i, mimo że nie wygląda tak jak wy, ma inne zainteresowania i inne umiejętności, to wizerunek całej jego postaci zależy od tego, jakiej jakości jest wasze życie. Skomplikowane? Już tłumaczę. Jeżeli jesteście w udanym związku, spełniacie się zawodowo, Życie promienieje. Jeżeli zaś, tak jak głowna bohaterka książki, Lucy, po trzech latach od zerwania związku ciągle płaczecie za swoim byłym, pracujecie z ludźmi, których nie znosicie, wykonując pracę, do której macie taki sam stosunek, a z każdego spotkania ze znajomymi wymykacie się jak najwcześniej, żeby tylko wrócić do swojej samotni i odciąć się od reszty świata… Wtedy wasze Życie to ktoś, kogo raczej nie chcielibyście poznać.
Jednak Lucy takiego kogoś poznaje. Widząc jak mizerne jest jej życie, jej Życie interweniuje i pomaga jej stanąć na nogi.

Książka jest niesamowicie zabawna i niesie za sobą pozytywne przesłanie. Jakie? Jeżeli w twoim życiu dzieje się coś złego, jakieś zdarzenie bardzo cię zraniło, albo twój najgorszy koszmar okazał się być czymś więcej niż tylko nocną marą, na pewno przychodzą chwile, że masz ochotę się poddać i postawić krzyżyk na swoim życiu. Pamiętaj jednak, że twoje życie nigdy nie postawi krzyżyka na tobie. Zawsze z tobą będzie, zawsze będzie ci kibicować, gotowe na jakikolwiek gest z twojej strony, żeby wprowadzić zmiany. Wersja w pigułce: nie poddawaj się, bo to od ciebie zależy, jak będzie wyglądało twoje jutro.

Polecam, jeśli macie ochotę na coś lekkiego i przyjemnego. Albo gdy wasz nastrój potrzebuje małego wsparcia 😉

Moja ocena: 3.85/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: The Time of My Life
Rok pierwszego wydania: 2011
Gatunek: powieść współczesna, literatura kobieca, fantasy