"Schronienie" Harlan Coben

Zacznę może od końca, czyli od tego, że książka mi się niesamowicie podobała, dlatego gorąco ją polecam. Należy ona do książek, które czyta się więcej niż raz, zawsze z takim samym zainteresowaniem. Jest to świetna pozycja z półki dla młodzieży nie tylko dla młodzieży przeznaczona – sam autor w jednym z wywiadów przyznał, że właściwie jedyna różnica między tą, a pozostałymi jego książkami to wiek głównego bohatera. Świadczą o tym również jej liczne elementy, które z założenia należą do świata dorosłych, takie jak wizyta w klubie nocnym czy dosyć obrazowo opisane sceny przemocy fizycznej. Trzeba też przyznać, że nieczęsto mamy do czynienia z thrillerem dla młodzieży.

„Schronienie” to pierwsza część nowego cyklu, który na chwilę obecną liczy dwa tomy (drugi nosi tytuł „Seconds Away” i zaledwie dwa miesiące temu miał swoją światową premierę). Główny bohater to piętnastoletni Mickey Bolitar, którego nazwisko powinno być doskonale znane fanom Harlana Cobena. Jest on bratankiem Myrona Bolitara – postaci, z udziałem której ukazało się już dziesięć thrillerów, z czego najbardziej popularny to ósmy w kolejności – „Obiecaj mi”.

Mickey jest półsierotą i chwilowo mieszka ze swoim wujkiem, a jego życie nie należy do najszczęśliwszych. W wypadku samochodowym, w którym zginął jego ojciec, Mickey stracił tak naprawdę oboje rodziców. Jego matka, zrozpaczona po śmierci męża, szukała pocieszenia w narkotykach, a teraz jest na odwyku. Chłopak zaczyna naukę w nowej szkole, gdzie poznaje Ashley, a zaraz po tym jak między dwójką nastolatków wywiązuje się uczucie, dziewczyna znika. Znikają także wszelkie dowody na to, że kiedykolwiek istniała. Cała fabuła skupia się na śledztwie, jakie na własną rękę rozpoczyna Mickey. Na drodze do rozwikłania zagadki zniknięcia Ashley nasz bohater wpada w niejedne tarapaty i zostaje wplątany w sytuacje, które wykraczają poza legalność i zdają się być pułapkami bez wyjścia.

Mocną stroną fabuły są niewątpliwie fakty historyczne, w jakie została ona wzbogacona. Znajdziemy tu nawiązania do Holocaustu i historię rodziny, która trafiła do Auschwitz, co nadaje całej tej fikcyjnej opowieści niezwykły wymiar autentyczności. Następnym atutem książki są jej postacie – intrygują, bawią, wzbudzają naszą sympatię i niechęć, a każda z nich jest na tyle wyrazista, że bardzo łatwo jest nam sobie je wyobrazić. Jeżeli zaś chodzi o akcję, to toczy się ona w zawrotnym tempie i wciąga już od samego początku. A teraz, Drodzy Zaczytani Czytelnicy, żeby przeczytać ostatni akapit, cofnijcie się do początku. 🙂

Moja ocena: 5/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: Shelter
Cykl: Mickey Bolitar (część 1)
Rok wydania pierwszej części: 2011
Gatunek: thriller, literatura młodzieżowa