"Zanim zasnę" S. J. Watson

Po przeczytaniu kilku zapowiedzi postanowiłam, że muszę koniecznie zdobyć tę książkę. Spodziewałam się, że będzie to niesamowita historia, którą pochłonę w jeden wieczór. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna… Chociaż opowieść napisana jest bardzo prostym i przystępnym językiem to jednak po kilkudziesięciu minutach nieustannego czytania odnosi się wrażenie zmęczenia, gdyż ponad połowa książki odznacza się jedynie śladową ilością porywającej akcji.

Historia głównej bohaterki, sama w sobie, nie jest wcale taka nudna. Christine, która choruje na amnezję (doznała jej na skutek wypadku) codziennie rano budzi się i musi zaczynać żyć na nowo. Nie wie kim jest, gdzie jest i kim jest ten mężczyzna leżący w łóżku obok niej. Każdego dnia poznaje siebie, swojego męża i całe najbliższe otoczenie na nowo. Życie wydaje jej się szablonowe i monotonne… Aż do dnia, w którym w szafie znajduje swój dziennik. Okazuje się, że Christine ma na przykład swojego prywatnego neurologa, o którym nie wie jej mąż. Od czasu do czasu wracają do niej fragmenty wspomnień, które znacznie odbiegają od tego, co mówi jej partner. Postanawia więc na koniec każdego dnia zapisywać wszystkie wydarzenia w swoim sekretnym dzienniku, aby następnego dnia zaraz po przebudzeniu przeczytać wszystko od nowa. W kobiecie powoli budzą się wątpliwości, postanawia więc wyjaśnić zagadkowe wspomnienia. Jak doszło do wypadku? Dlaczego jej przyjaciółka tak dziwnie się zachowuje?

Niestety, szukanie odpowiedzi na te pytania jest bardzo rozciągnięte w czasie, a historia trwa w nieskończoność. Często miałam ochotę pogonić bohaterkę, jednak powstrzymywała mnie przed tym świadomość istnienia jej choroby. Nie tak łatwo połączyć w całość fakty, których człowiek musi się uczyć codziennie na nowo.  Pomimo swojej dokuczliwej przypadłości, Christine usilnie stara się poznać swoją prawdziwą tożsamość i nieustannie drąży tajemnice z przeszłości.

Chociaż rozwiązanie zagadki jest dosyć przewidywalne i niektórym z was zabraknie elementu zaskoczenia, to jednak warto doczekać do końca powieści, nieustannie wspierając bohaterkę w jej mozolnych, aczkolwiek odważnych poczynaniach. Polecam na długie jesienne wieczory.

Moja ocena: 4/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: Before I Go to Sleep
Rok wydania pierwszej części: 2012
Gatunek: thriller