12 lat niewoli…

ZniewolonyDzisiaj, dla odmiany, chciałabym wam polecić pewną adaptację filmową. Chodzi o filmową wersję dziennika autorstwa Solomona Northupa zatytułowanego 12 Years a Slave (polski tytuł Zniewolony). Wspomnienia Solomona zostały opublikowane po raz pierwszy w roku 1853 i przedstawiają prawdziwe wydarzenia z życia mężczyzny, który przez 12 lat cierpiał w niewoli, będąc poniżanym i zmuszanym do ciężkiej pracy.

Akcja fimu osadzona jest w połowie XIX wieku. Głównym bohateren jest czarnoskóry mężczyzna, Solomon Northup. Solomon to wolny, dobrze wykształcony człowiek, szczęśliwie żyjący wraz ze swoją żoną i dwójką dzieci. Pewnego dnia, za sprawą podstępu zostaje on porwany i sprzedany w ręce handlarzy niewolników. Wraz z grupą innych porwanych, zostaje przetransportowany do posiadłości Williama Forda, gdzie pracuje przy zrębie drzew. Ford, jako właściciel grupy niewolników, jest stosunkowo znośny i traktuje Solomona oraz jego towarzyszy w bardzo humanitarny sposób, wzbudzając uczucie sympatii i szacunku. Jednak po pewnym czasie niewolnicy zostają oddani w ręce Edwina Eppsa, gdzie muszą ciężko pracować, głównie przy zbiorze bawełny. Epps to człowiek okrutny, bezlitosny i mściwy. Na próżno doszukiwać się u niego cech takich jak współczucie, czy zwykła uprzejmość. To człowiek dierżący władzę oraz dążący za wszelką cenę do zaspokojenia swoich potrzeb, bez względu na konsekwencje.

Solomon natomiast jest człowiekiem o silnym charakterze, który nie da się tak łatwo złamać.  Stawiając opór, często naraża się na gniew oraz nieprzyjemne konsekwencje swojego sprzeciwu, takie jak chłosta czy pobicie. Przez długi czas nie rezygnuje z obrony swojej tożsamości i broni się przed nieszczęsnym losem niewolnika. Jednak, widząc bezradność swoich poczynań, przyjmuje narzuconą mu tożsamość i pod nazwiskiem Platt połusznie wypełnia swoje obowiązki. Jego bariera zewnętrzna zostaje zniszczona … ale wewnątrz Solomon wciąż pozostaje sobą i dąży do odzyskania wolności.

Nie czytałam jeszcze książki, ale po przeprowadzeniu krótkiego rekonesansu na temat dziennika mogę stwierdzić, że jest to bardzo wierna adaptacja. Zniewolony to film wstrząsający i wzruszający. Nie brak w nim scen, które rozdzierały moje serce i zmuszona byłam odwrócić wzrok… Przepełniony scenami okrucieństwa wobec czarnoskórych niewolników, ukazuje prostactwo oraz arogancję białych ludzi, którym wydawało się, że są bezkarni i mogą kupić oraz zniszczyć czyjeś życie bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. W tamtych czasach prawo pozwalało na kupno niewolnika, a proces sądowy w sprawie przywrócenia wolności trwał latami i wcale nie był taki prosty…

Film Zniewolony polecam bez dwóch zdań! To pięknie przedstawiona historia człowieka, który pomimo cierpień oraz przeciwności losu nie traci wiary w lepsze jutro i nieustannie walczy o swoją wolność. Oprócz znakomicie zaadaptowanej historii, warto również zwrócić uwagę na rewelacyją grę aktorską oraz przepiękne widoki przedstawiające Nowy Orlean. Niewątpliwe warty obejrzenia!

Natomiast jeżeli chcielibyście przeczytać historię Solomona, to możną ją pobrać za darmo TUTAJ.