"Alicja w Krainie czarów" Lewis Carroll [ze słownikiem]

ENGLISH TIME CARTEL color con rayas sin fondo

Każdy z Was na pewno słyszał o tej małej, uroczej dziewczynce, która trafiła do magicznej krainy pełnej absurdów, stając się uczestniczką niezwykłych i zaskakujacych sytuacji. Nie chciałabym streszczać w tym miejscu fabuły powieści, dlatego też zainteresowanych odsyłam do wujka google 🙂 Skupię się raczej na formie książki-słownika, którą otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa [ze słownikiem].

Na poczatek kilka słów o wydawnictiwe, które istnieje na rynku od 2012 roku i w swoim dorobku posiada już dziesiątki publikacji. Wśród nich można znaleźć m.in. Przygody Scherlocka Holmesa, Królową Śniegu, Drakulę i Anię z Zielonego Wzgórza, a lista ta wciąż rośnie. Zerkając na daną pozycję od razu uzyskujemy informację, na jakim jest poziomie, dzięki czemu łatwiej nam dobrać lekturę do naszego stopnia znajomości języka.

Co czeka wewnątrz? Na początku książki znajduje się słownik najczęściej występujących słówek w danej publikacji. Dalej, na marginesie każdej strony odnajdziemy podręczny słownik zawierający wszystkie nowe słówka, które się tam pojawiły. I tutaj moja pierwsza uwaga – słówka ułożone są alfabetycznie, ale dla mnie osobiście byłoby o wiele wygodniej, gdyby je ułożyć w takiej kolejności, w jakiej pojawiły się w tekście. Trzeci i ostatni słownik to kompletny, alfabetyczny zbiór wszystkich słów, które pojawiły się w danej książce.

Forma każdego ze słowników jest bardzo przystępna i bogata – wydawnictwo często przedstawia po kilka znaczeń danego słowa lub podaje formę podstawową np. bristling – (bristle) jeżyć się, najeżyć się; sterczący jak szczecina. Ciekawym akcentem byłoby również tłumaczenie popularnych idiomów czy tzw. czasowników złożonych, które często są kluczem do zrozumienia sensu zdania.

Wydawnictwo wychodzi naprzeciw tym czytelnikom, którzy chcieliby czytać po angielsku, ale nie mają ochoty wertować „ceglastych” słowników, czy wyszukiwać znaczeń w translatorach. Forma książki-słownika powinna przypaść do gustu nie tylko początkującym, ale również zaawansowanym czytelnikom, chcącym wzbogacić swój zasób słownictwa. Krótko: nie bójcie się sięgać po książki w języku angielskim! Dzięki wydawnictwu [ze słownikiem] ich czytanie może być o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, niż się spodziewacie 🙂