"Bydło" Greg M. Sarwa

Kupiłam tę książkę gdyż zaintrygowała mnie ta z lekka nieprzyjemna okładka…

Po przeczytaniu krótkiej zapowiedzi, znajdującej się z tyłu, doszłam do wniosku, że może to być wielce szokująca historia. Tym bardziej, że temat jest bardzo na czasie, bo dotyczy ogólnoświatowego terroryzmu. Rząd Stanów Zjednoczonych, pod pretekstem dbałości o bezpieczeństwo swoich obywateli, opracowuje nowoczesny system identyfikacji osób. Tzw. „Cyfrowy Gabriel” to miniaturowy chip, który ma być wszczepiony wszystkim obywatelom Ameryki bez wyjątku, a także wszystkim innym, którzy z jakiegokolwiek powodu przybywają do USA. I w tym właśnie momencie zaczyna się wątek dotyczący Polski, bo jeśli imigranci, to przecież tylko z naszego kraju. W ten sposób poznajemy młodą studentkę Annę, która przylatuje do Ameryki w poszukiwaniu nowych perspektyw i inspiracji.

W międzyczasie, pewien programista komputerowy przez przypadek staje się posiadaczem supertajnych (a zarazem niezwykle niebezpiecznych) informacji na temat „Cyfrowego Gabriela”. Informacji, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego… Zanim twórcy systemu skutecznie go unicestwiają, Brianowi udaje się nagrać tajne dane na płytę, którą ostatnim wysiłkiem umieszcza w torbie podróżnej Anny. Całe zajście zostaje zarejestrowane na lotniskowej kamerze, a nagranie zaczyna krążyć z rąk do rąk wielu różnych ludzi, wśród których jest między innymi pewien reporter, Jacob. Mężczyźnie udaje się jakimś sposobem dotrzeć do Anny, tym samym narażając ją na śmiertelne niebezpieczeństwo. Zaczyna się wyścig z czasem, ponieważ zostaje zaledwie kilka godzin do wprowadzenia systemu w życie. Systemu, który będzie sprawował kontrolę nad obywatelami przez 24 godziny na dobę, w każdym miejscu i w każdych okolicznościach. Wiec jeżeli ktoś będzie działać nie po myśli rządu, zostanie w bardzo łatwy sposób zlikwidowany, lub innymi słowy ZDEZAKTYWOWANY.

Czy im się udaje? Na to pytanie nie odpowiem, gdyż zepsułabym całą przyjemność z czytania tej fikcyjnej historii. Chociaż z drugiej strony – czy to jeszcze fikcja, czy już tylko wizja przerażającej przyszłości?

To co mi się w książce nie podobało to bardzo kiepskie dialogi, jakby zbyt oczywiste lub wymuszone na bohaterach. Również opisy uczuć i emocji bohaterów wydają się dosyć prymitywne i nienaturalne. Winę zrzuciłabym w tym przypadku po prostu na kiepskie tłumaczenie 🙂

Moja ocena: 3/5
Tytuł oryginalny: The Cattle
Rok publikacji: 2006
Gatunek: science fiction