"Drzwi do piekła" Maria Nurowska

Maria Nurowska - Drzwi do pieklaPodobno „Drzwi do piekła” i jej sequel „Dom na krawędzi” to najśmielsze książki, jakie do tej pory wyszły spod pióra Marii Nurowskiej – w każdym razie za pomocą takich słów są one promowane. Jako że z twórczością Marii Nurowskiej spotkałam się dopiero po raz pierwszy, nie jestem w stanie stwierdzić, na ile prawdziwa jest ta teza. Mogę jednak zapewnić, że użycie przymiotnika „śmiały”, aby opisać tę książkę, w żadnym wypadku nie jest błędem. Autorka bez ogródek pisze o kontrowersyjnych tematach, które w dalszym ciągu uznawane są za tabu.

Nikt nie chce znaleźć się w więzieniu – ograniczenie wolności nigdy nie jest czymś, z czego można się cieszyć. Jednak w chwili gdy Daria zabija swojego męża, wcale nie myśli o tym, co będzie z nią potem. A właśnie tak się staje – główna bohaterka trafia do więzienia, gdzie ma spędzić następne dwanaście lat swojego życia. Mimo że z początku zdaje jej się, że właśnie znalazła się w piekle, wkrótce okazuje się, że nawet piekło ma swoje dobre strony.  Co prawda życie ze współwięźniarkami nie jest łatwe, zwłaszcza że większość z nich to zadeklarowane homoseksualistki nie kryjące swojego zainteresowania nową koleżanką, a stosunki między nimi podlegają hierarchii, w której Daria musi się odnaleźć. Jednakże po pewnym czasie tym, co wywołuje w niej lęk, jest świat poza murami więzienia, a nie to, co się dzieje wewnątrz nich.

Przeszłość Darii poznajemy równocześnie z wydarzeniami z celi więziennej. Daria opowiada nam swoją historię przeplatając wydarzenia z chwili obecnej ze wspomnieniami z dzieciństwa i małżeństwa. Właśnie w taki sposób poznajemy jej męża Edwarda i śledzimy ich związek od samego początku. Przez całą książkę obserwujemy jak układały się relacje między małżonkami, aby na końcu wrócić do wydarzenia, od którego cała historia się zaczyna – chwili, w której Daria zostaje morderczynią. Co doprowadziło ją do popełnienia takiego czynu? Dlaczego, mimo miłości do Edwarda, pociągnęła za spust? Czytajcie, a może się dowiecie 🙂 Może – bo jest to kwestia interpretacji. Życzę w każdym razie powodzenia 😉

Książka skłania do kilku refleksji. Pokazuje przede wszystkim, jak niewiele potrzeba, żeby stać się kryminalistą, a poprzez sposób, w jaki narratorka przedstawia współwięźniarki, ukazują nam się one w innym świetle i z biegiem stron zaczynamy na nie patrzeć jak na zwykłe kobiety, a nie przestępczynie. Będzie to niezwykle ciekawa pozycja dla osób, które chciałyby się dowiedzieć, jak w rzeczywistości wygląda codzienność w polskim więzieniu dla kobiet – szczegółowe opisy scen i procedur więziennych świadczą o tym, że ich autorka nie wyssała wiedzy na ten temat z palca. Dowodem na to jest również jeden z wywiadów, jakie Wydawnictwo Znak przeprowadziło z panią Marią Nurowską, podczas którego pisarka opowiada, że aby zebrać materiał do napisania „Drzwi do piekła”, sama spędziła kilka dni w więzieniu. Czy warto przeczytać? Warto, polecam.

Moja ocena: 4/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Cykl: Daria (część 1)
Rok pierwszego wydania: 2012
Gatunek: powieść współczesna