"Hannibal – po drugiej stronie maski" – Thomas Harris

Hannibal - po drugiej stronie maski - Thomas Harris

Mogłoby się wydawać, że historia Hannibala to nic innego, jak opowieść o chorym psychicznie i prymitywnym mordercy. Czy aby jednak na pewno mordercy w pełnym tego słowa znaczeniu?

Przyznam szczerze, że do momentu przeczytania tej książki takie właśnie miałam wyobrażenie o tej postaci. Okrutny i perwersyjny morderca, zabijający dla czystej przyjemności. Jednak w miarę czytania czułam coraz większe wyrzuty sumienia z powodu mej zbyt pochopnej oceny w stosunku co do Hannibala. Thomas Harris skupia się raczej na tym, jak wyglądało życie prywatne Lectera, skąd pochodził, kim byli jego bliscy, jak wyglądało jego dzieciństwo.  Opowieść rozpoczyna się podczas II wojny światowej, na obszarze Europy wschodniej. Hannibal i jego rodzina muszą czym prędzej opuścić swoją piękną posiadłość aby uniknąć niebezpiecznego spotkania z wrogiem. Tymczasowe schronienie znajdują w chatce myśliwskiej w głębi lasu. Spędzają tam ponad trzy lata podczas których niejednokrotnie doskwiera im głód i przejmujący mróz. Nie wiedzą jednak, że najgorsze ma dopiero nadejść…

Najazd czołgów, wybuchy bomb oraz szaleńcza strzelanina. Po podwórzu walają się szczątki ciał. 13-letni wówczas Hannibal i jego siostrzyczka Misza przyglądają się, jak Hitlerowcy bestialsko pozbawiają życia ich ojca i matkę. Niedługo potem do chatki wkraczają tzw. Hiwisi – miejscowi, którzy pomagali na ochotnika Hitlerowcom. Nie zwracając większej uwagi na dzieci postanawiają na jakiś czas zatrzymać się w domku. Jednak z dnia na dzień sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, pogoda się pogarsza i zaczyna brakować jedzenia. Wycieńczeni z głodu kolaboranci w akcie desperacji, wymieszanej jednak ze straszliwą obojętnością, wyrywają dziewczynkę z rąk Hannibala aby ją…zjeść. Chłopcu jakimś cudem udaje się przeżyć, jednak poprzysięga sobie pomścić śmierć siostry.

Z następnych rozdziałów dowiadujemy się, że Hannibal przez pewien czas pozostawał w sierocińcu. Stamtąd jednak został zabrany przez wuja do Paryża, gdzie pod czujnym okiem pięknej żony Pana Roberta Lectera, próbuje powrócić do normalności. Jednak koszmary senne, a w nich ta przeklęta noc, ciągle nie dają o sobie zapomnieć. Krok po kroku, Hannibal odnajduje kolejnych sprawców tamtych wydarzeń, rozprawiając się z nimi w sposób adekwatny do popełnionych przez nich zbrodni.

Książka ukazuje nam zupełnie inne oblicze Hannibala, niż to powszechnie znane. Przedstawiony jako człowiek niezwykle inteligentny oraz wykształcony, okazuje się być również zaskakująco wrażliwy na piękno. Hannibal „chłonie” świat wszystkimi zmysłami, dostrzega różnorakie barwy i tekstury, wyczuwa różne zapachy przypisując im odpowiednie wartości i wspomnienia. Jakby tego było mało, jest bardzo utalentowanym rysownikiem, skrupulatnie studiującym anatomię człowieka. Hannibal Lecter to postać, która nie wzbudziła we mnie strachu, a współczucie. Współczucie dla kogoś, kto przeżył rzecz niesłychanie straszną i szokująca, która zaważyła na jego przyszłych losach, prowadząc do nieoczekiwanej samotności.

Książkę jak najbardziej polecam.

Moja ocena: 5/5

Sprawdź cenę tej książki na:

selkarPolecamy!
Bardzo atrakcyjne ceny!

Tytuł oryginalny: Hannibal Rising
Rok pierwszego wydania: 2006
Gatunek: thriller