„Game”, „I Hunt Killers” – Barry Lyga

GAMEJasper Dent to główny bohater i jednocześnie tytuł serii znakomitych thrillerów młodzieżowych. Dwie części, jakie ukazały się do tej pory to I Hunt Killers i jej sequel Game. Zapewne wielu z was dopiero teraz dowiaduje się o istnieniu tej serii – mimo że pierwsza część została wydana już półtora roku temu, nie ma jeszcze polskiej wersji językowej. Jako że jestem świeżo po lekturze drugiej części, pomyślałam, że napiszę kilka słów o całej serii, abyście wiedzieli, co tracicie i mieli szansę naprawić ten błąd, sięgając po nią kiedyś w przyszłości. 😉

Choć na pierwszy rzut oka Jasper Dent wygląda i zachowuje się jak jego rówieśnicy, w rzeczywistości jego życie to ciągłe stwarzanie pozorów. Jasper stara się być normalnym nastolatkiem nie tylko w oczach innych, ale przede wszystkim przed samym sobą. Jest jednak coś, co wyróżnia go spośród innych; coś, o czym wiedzą wszyscy i czego nigdy nie uda mu się zmienić: jego ojcem jest Billy Dent – najbardziej znany na całym świecie seryjny morderca ostatnich lat.

Wychowywany wyłącznie przez swojego ojca, Jasper dorastał słuchając opowieści o brutalnych morderstwach i ich sprawcach. Billy uczył go, jak myśleć i udawać przed innymi i jak nie wahać się sięgać po to, czego się pragnie, bez względu na przeszkody, które potrzeba przy tym wyeliminować. Takie wychowanie miało na chłopca kolosalny wpływ, bowiem nie tylko dowiedział się jak działa psychika jego ojca, ale przede wszystkim sam nauczył się myśleć jak seryjny morderca.

Jednak wbrew temu, co myśli całe miasteczko, Jasper wcale nie chce iść w ślady swego ojca, bez względu na to jak bardzo ten go do tego namawia(ł). Ale czy mu się to uda? Na każdym kroku słyszy w swojej głowie słowa Billy’ego, co wcale nie ułatwia mu życia jak zwyczajny nastolatek. Obawia się, że wkrótce mimowolnie zmieni się w swojego ojca i też zacznie zabijać, co więcej – że będzie sprawiać mu to przyjemność.

W pierwszej części Jasper pomaga policji w ściganiu mordercy, który zabijając, naśladuje zbrodnie popełnione przez samego Billy’ego Denta. Jako że Jasper zna swojego ojca najlepiej, tylko on może przewidzieć następne ruchy mordercy. W drugiej części, jak wskazuje tytuł, toczy się gra. Jasper mimowolnie zostaje wplątany w śledztwo prowadzone przez FBI w Nowym Jorku. Kto gra z kim, w co i jaką nagrodę zgarnie zwycięzca? Tego dowiadujemy się na samym końcu, więc nie będę zdradzać szczegółów.

i hunt killers

Po książki te warto sięgnąć przede wszystkim dlatego, że oprócz starannie utworzonej na wzór powieści detektywistycznych fabuły, poznajemy oryginalnego i budzącego zarówno nasze zainteresowanie, jak i sympatię, bohatera. Jasper jest inteligentny i charyzmatyczny, dzięki czemu w mistrzowski sposób manipuluje ludźmi. Autor stworzył tę postać niezwykle dokładnie i za to należy mu się uznanie. Poza tym, w obu częściach mamy do czynienia z szybkim i sprawnym przebiegiem akcji. Czytając, niejednokrotnie jesteśmy zaskakiwani, co tylko zwiększa przyjemność czytania. Dlatego też polecam gorąco tę serię wszystkim zainteresowanym i zapewniam, że warto.

Moja ocena: 5/5
Tytuł oryginalny: I Hunt Killers (cz. 1), Game (cz. 2)
Cykl: Jasper Dent
Rok publikacji 1. części: 2012
Gatunek: thriller YA, dla młodzieży