"Kobieta z Piątej Dzielnicy" Douglas Kennedy

Jak reklamuje okładka, ponad rok temu do kin wszedł film Pawła Pawlikowskiego ekranizujący tę powieść. Ironią jest to, że ta informacja jest raczej antyreklamą, ponieważ żaden rozsądny człowiek, straciwszy dwie godziny na obejrzenie tej produkcji, nigdy w życiu nie zdecyduje się na to, żeby sięgnąć po książkę. Film jest mało klarowny, nieciekawy i psuje opinię książce Douglasa Kennedy’ego, która de facto jest całkiem niezła. Jeżeli jednak chodzi o drugą stronę okładki, jest to kolejny przypadek, kiedy to w zamieszczonym tam opisie znajduje się za dużo informacji. Opis ten to streszczenie 75% książki i powinien być przestrogą na to, że często lepszym wyjściem będzie rzucenie okiem na kilka pierwszych słów, aniżeli czytanie go w całości.

Ogólny zarys fabuły wygląda następująco: nieciekawa sytuacja, w jakiej znalazł się główny bohater, Harry Ricks – człowiek w średnim wieku, jeszcze do niedawna wykładający na prestiżowym uniwersytecie – skłania go do wyjazdu. Jako miejsce docelowe ucieczki wybiera Paryż. Na miejscu poznaje tajemniczą kobietę, która wprowadza w jego życie niemałe zamieszanie.

Harry to postać, której nie lubiłam już od pierwszych stron, a powodem mojej antypatii był początkowo głównie sposób, w jaki rozmawiał z ludźmi. Czytając jednak dalej, utwierdzałam się w słuszności swojego przedwczesnego osądu jego osoby, gdyż podejmowane przez niego decyzje również nie przypadały mi do gustu. Harry ma słaby charakter, daje sobą rządzić każdemu, kogo spotyka – zawsze to inni dyktują mu warunki.

Jednak moja osobista opinia na temat charakteru tej postaci, nie zmienia faktu, że jest to postać świetnie wykreowana, a cała książka została bardzo dobrze napisana. Trzyma w napięciu, akcja nigdy nie zwalnia tempa. Każdy element został dokładnie zaplanowany i nic, co dzieje się, nie dzieje się przez przypadek, wszystkie pozornie niepotrzebne sceny mają sens. I bez względu na to, co może sugerować zdjęcie na okładce, nie jest to romans, a mroczna powieść, przepełniona intrygą, przestępstwami i czarnymi charakterami.

Była to moja pierwsza randka z twórczością Douglasa Kennedy’ego i zaliczam ją do bardzo udanych doświadczeń. Jako że mam na swoich półkach jeszcze dwie pozycje tego autora, na pewno znajomość tę będę kontynuować i w niedalekim czasie po nie sięgnę.

Moja ocena: 4/5
Tytuł oryginalny: The Woman in the Fifth
Rok publikacji: 2007
Gatunek: powieść współczesna z elementami fantasy, kryminał