„Noc między tam i tu” Marta Krajewska – recenzja

„Noc między tam i tu” to przepiękna, chwytająca za serce opowieść o miłości, odwadze i chęci pokonania własnych słabości. A wszystko to okraszone pradawną magią i słowiańskim klimatem.
Już na pierwszych stronach autorka przedstawia nam dawne zwyczaje naszych przodków opisując postrzyżyny głównego bohatera, Bratmiła. Chłopiec powoli wchodzi w etap dorosłości, dlatego też zaczyna mieć coraz więcej obowiązków, a ojciec codziennie uczy go rodzinnego fachu, jakim jest wyplatanie koszy z wikliny. Po kilku miesiącach od postrzyżyn na świat przychodzi jego młodsza siostrzyczka Paprotka, jednak Bratmił nie jest z tego powodu zadowolony, ponieważ rodzice skupiają na niej całą swoją uwagę. I chociaż chłopiec bardzo się tego wstydzi, to powoli zaczyna czuć zazdrość oraz niechęć do siostry. Wszystko jednak zmienia się podczas jednej nocy, kiedy to Paprotka zostaje porwana przez mamunę. Bratmił niezwłocznie wyrusza na ratunek swojej maleńkiej siostrzyczce. Po drodze, w ciemnym lesie będzie musiał się zmierzyć nie tylko z własnym strachem, ale również z prawdziwym niebezpieczeństwem pod postacią przerażających stworów wychodzących po zmroku ze swych ukryć. I nie chodzi tu tylko o wygłodniałe wilki, ale o coś znacznie bardziej strasznego – magiczne istoty, o których słyszał tylko z opowiadanych z pokolenia na pokolenie legend. Na szczęście, wśród leśnych stworów Bratmił spotka również te dobre, niosące ludziom pomoc w potrzebie, które pomogą mu odnaleźć nie tylko Paprotkę, ale też samego siebie.

Ta historia totalnie mnie oczarowała! Słowiańska od początku do końca. Pani Marta Krajewska pisze w taki sposób, że świat wykreowany w książce jest niemal namacalny, a opisywane postaci są jakby na wyciągnięcie ręki. Znajdziemy tu również cenne informacje na temat tego, jak wyglądały dawne słowiańskie osady, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądało ich życie rodzinne. Co najważniejsze, książka została wzbogacona w piękne ilustracje Magdaleny Szynkarczuk, które pobudzają wyobraźnię i jeszcze bardziej przybliżają nam słowiański klimat.
„Noc między tam i tu” to książka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Idealna przede wszystkim dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z mitologią słowiańską. Pełna przygód, magii oraz tajemniczych pradawnych wierzeń stanowi doskonały wstęp do tego bajecznego świata.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz