robert małecki recenzja zaczytanie blog

„Zadra” Robert Małecki – gościnna recenzja

Zapraszam do zapoznania się z gościnną recenzją najnowszego kryminału Roberta Małeckiego, napisaną przez miłośniczkę książek – Agnieszkę 🙂

„Zadra” Roberta Małeckiego to tytuł najnowszej książki kryminalnej, następnej po „Wadzie” i „Skazie”. Czytałam poprzednie dwa tomy i byłam oczarowana. „Zadra” wpadła mi w ręce przypadkowo, aczkolwiek z tęsknotą czekałam na kolejną, świetną odsłonę twórczości tego autora.

Pan Małecki potrafi nas zaskoczyć niemal pod każdym względem. Kolejny raz autor w niezwykły sposób łączy retrospekcje z teraźniejszością. Daje do myślenia.

W lesie pod Chełmżą znaleziono zwłoki mężczyzny, które świadczą o popełnieniu przez niego samobójstwa. Śledztwo prowadzi komisarz Bernard Gross oraz podwładne: aspirant sztabowa Monika Skalska oraz Judyta Judycka. Dociekliwy Gross odkrywa pewne szczegóły, które budzą jego wątpliwości co do popełnienia samobójstwa przez chłopaka. Czy to nie przypadek, że przed kilkunastu laty zaginęła jego siostra wraz ze swoim chłopakiem?

Im głębiej i dokładniej Bernard będzie szukał, tym trudniej będzie mu zrozumieć traumatyczne wspomnienia skłóconych ze sobą rodzin dwojga zaginionych. Prawda okaże się wstrząsająca. Śledztwo, które prowadzi jest zaskakujące, a przede wszystkim owocne i systematyczne. Komisarz Gross nie ma łatwego życia, ponieważ cały czas boryka się z przeszłością. Nadal ma problemy rodzinne, mimo że w życiu pojawiła się nowa miłość.

Wątek kryminalny wciąga czytelnika trzymając w napięciu. To, jaką autor stwarza atmosferę oraz klimat w książce, jest zaskakujące. Tło obyczajowe, bohaterowie, śledztwo jest bardzo doprecyzowane. Bardzo dobry kryminał! Wciągająca intryga, ukryte zbierane przez śledczych tropy, błędne podejrzenia i końcowy zaskakujący zwrot akcji. Książka trzyma w napięciu od pierwszej strony.

Moim zdaniem „Zadra” to najlepsza ze wszystkich części o komisarzu Bernardzie Grossie i nie mogę się doczekać kolejnej części, aby poznać dalszy ciąg jego życia zawodowego, jak również osobistego.

Bardzo gorąco polecam!!!

Agnieszka